Historia Uczelni

Ponad dwie dekady temu zrodziła się idea, dzięki której jesteśmy tutaj… w Karkonoskiej!

1997 rok. Parlament pracuje nad nową ustawą – Ustawą o Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych. Prace te stają się punktem zapalnym nowego pomysłu – w Jeleniej Górze może powstać wyższa szkoła zawodowa, stanowiąc odpowiedź na zapotrzebowanie rynku.
Półtora roku później – 1 lipca 1998 roku – na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów powstaje Kolegium Karkonoskie w Jeleniej Górze, zasilając szereg pierwszych ośmiu państwowych wyższych szkół zawodowych powołanych przez Prezesa Rady Ministrów. Swoją edukacyjną przygodę rozpoczyna już 1 października w Instytutach Filologii (później Instytut Języków Słowiańskich) i Pedagogiki.

Pierwsze wyzwania i wiele lat starań

Wykwalifikowana kadra dydaktyczna, która od zawsze stanowiła ogromny atut uczelni, nie mogła jednak w pełni wykorzystać potencjału Kolegium bez dostępu do odpowiedniej bazy lokalowej. Siedziby uczelni rozsiane były w całym mieście. Nawet rektorat nie miał stałego miejsca, korzystając z pomieszczeń udostępnionych przez miejscową szkołę podstawową. Instytut Techniki korzystał natomiast ze specjalistycznych laboratoriów, sąsiadującej z Kolegium, Filii Politechniki Wrocławskiej. Wynajmowane były sale, basen, urządzenia.
Nikt nie miał wątpliwości, że dla dalszego rozwoju uczelni niezbędne jest stworzenie akademickiego kampusu i miejsca, gdzie przyszli studenci będą mogli znaleźć nocleg.

Czas na zmiany!

Półtora roku funkcjonowania Kolegium Karkonoskiego przyniosło pierwsze duże zmiany lokalowe. W 2000 roku Rada Miasta Jeleniej Góry przekazała na własność Kolegium Karkonoskiemu dwa budynki zajmowane dotychczas przez Szkołę Podstawową. W tym samym roku uczelnia przejęła na własność obiekt w Jeleniej Górze-Cieplicach. Kolejne miesiące przynosiły kolejne zmiany. W 2000 roku odbyła się inauguracja roku akademickiego, połączona z uroczystym otwarciem nowej siedziby rektoratu w Cieplicach. Stanowiło to milowy krok, dzięki któremu podniósł się nie tylko komfort pracy, ale przede wszystkim można było usprawnić realizacje procesów dydaktycznych.

Przełom – powojskowe obiekty stworzyły szansę na rozwój

Cztery lata później swoją działalność kończyło Centrum Szkolenia Radioelektronicznego. Pokoszarowe obiekty miały stać się częścią centrum akademickiego. 30 czerwca 2004 roku nowy kampus stał się własnością Kolegium Karkonoskiego, otwierając uczelni nowe możliwości i szansę na rozwój.
W roku akademickim 2004/2005 wszystkie jednostki dydaktyczne i administracyjne znalazły się w jednym miejscu.

Uczelnia wykorzystała swój potencjał

Wyjątkowa lokalizacja, jaką może pochwalić się dzisiaj Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze, otworzyła uczelni nowe możliwości i dała szansę na dalszy rozwój.
Obiekty, które stały się częścią akademickiego centrum, choć wymagały remontu i przebudowy, miały duży potencjał, który został wykorzystany przez ówczesne władze uczelni. Dziś KPSW posiada jedną z najnowocześniejszych baz dydaktycznych na Dolnym Śląsku.

Biblioteka w koszarach

Była stołówka koszarowa stała się nowoczesną Biblioteką i Ośrodkiem Informacji Naukowej. W 2007 roku kolejne dwa budynki koszarowe stanowiły już część uczelni, a w ich miejscu powstały domy studenckie.
Kolegium Karkonoskie zmienia nazwę
W 2010 roku weszło w życie Rozporządzenia Rady Ministrów, na mocy którego niektóre publiczne uczelnie zawodowe zmieniły swoją nazwę. Tak było również w przypadku Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Od 10 lat oficjalną nazwą uczelni jest Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze. Nieoficjalnie i coraz częściej nazywana przez studentów „Karkonoską”.

Studiuj w Karkonoskiej, a po zajęciach wędruj po Karkonoszach!

Czy lokalizacja uczelni może być piękniejsza i ciekawsza? KPSW znajduje się w sercu Karkonoszy. Studia w Karkonoskiej to nie tylko stawianie na wysoką jakość kształcenia, ale również spędzanie czasu w miejscu tętniącym turystycznym i przede wszystkim sudeckim życiem. Coś dla umysłu, coś dla ciała.

Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze jest publiczną wyższą szkołą zawodową finansowaną przez dotację z budżetu Państwa, przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Siedziba i kampusul. Lwówecka 18, Jelenia Góra
E-mailrektorat@kpswjg.pl
Telefon75 645 33 00

Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze jest publiczną wyższą szkołą zawodową finansowaną przez dotację z budżetu Państwa, przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.